Post Image
17.2K

Kanada’da Üniversite Eğitimi

Kanada’da Üniversite Eğitimi

Kanada’da üniversite eğitimi – Kanada sanayileşmiş ülkeler arasında enflasyonun en düşük olduğu ülkelerden biridir. Buna ek olarak , Kanada dolarının Amerikan dolarına kıyasla daha düşük bir değere sahip olması yurt dışında eğitim almayı planlayan öğrenciler için çok daha ekonomik bir seçenek olmaktadır

Son bir kaç yıldır Birleşmiş Milletler’ in yaptığı araştırma sonuçları Kanada’ yı güvenli, huzurlu bir ortamda yüksek yaşam standartları sunması bakımından dünyada yaşanabilecek en iyi ülke olarak göstermektedir.

Bu sıralama belirlenirken aldığı en yüksek değerler sunduğu eğitim olanakları, yüksek yaşam standartları, ulusal sağlık hizmetleri ve düşük suç ve şiddet oranlarıdır.

Temiz ve güvenli ortamının yanı sıra hareketli sosyal ve kültürel yaşantısıyla özellikle Vancouver, Toronto ve Montreal şehirleri dünyanın en klas şehirleri olarak tanınmaktadır.Kanada’nın bir diğer özelliği de, dünyada İngilizce ve Fransızcanın birlikte resmi dili olduğu tek ülke olmasıdır.

Ülke genelinde eğitim için belli bir standart oluşturulmasına karşın eyaletlere göre eğitim sisteminde bazı belirgin farklılıklar söz konusudur. Eğitim kurumları devlet ve özel olarak ikiye ayrılır. Denetimleri ise Eyaletlerin kendi Eğitim Bakanlıklarınca yapılır.İlk öğretim 6 yaşında başlar. Lise eğitiminin uzunluğu eyaletlere göre değişir.Genellikle üniversite eğitimine kadar eğitim süresi 12 senedir.

Kanada son zamanlarda ücretlerin daha ekonomik olması nedeni ile ilgi çeken bir yer haline gelmiştir.

Kanada’da üniversiteye giriş için gereken en önemli koşullar nelerdir ?

* Lise eğitiminiz başarı ile tamamlanması. Not ortalaması her okula göre farklılık göstermekle birlikte istenilen en az ortalama ,2.2 olması gerekmekte

* Yeterli düzeyde İngilizce bilgisi okuldan okula farklılık göstermekte olup minimum 500 TOEFL istenmektedir

* Eğitim masraflarınızı karşılamaya yetecek maddi kaynak

Müracaatlarda istenilen belgeler, lise not ortalaması transcript ve hocalarınızdan alacagınız referans mektupları ki bunlar mühürlü ve okul antetli kagıt üzerine olmalı. Bununla birlikte neden ve hangi sebeplerden okulu ve bolumu sectipinizi anlatan “statement of purpose” da hazırlamanız gerekmektedir. Buna ek olarak kendi öz geçmisinizi anlatan CV yazmanız herzaman okullar tarafından Kabul edilmenizde faydalı ek evrak olmuştur.

Kanada’da Eğitim ve Yaşam Giderleri Ne kadar ?

* Okul ve konaklama ücreti : 18000- 25000 USD arasında değişir ve gittiğiniz bölge, seçtiğiniz bölüme göre farklılık gösterir. Bu ücret 1 akademik yıl için geçerlidir.
* Kitap masrafları : yaklaşık 600 USD den başlar. Bu ücret bir akademik yıl için geçerlidir
* Sigorta ücretleri eyaletlereg öre ve süreye gore farklılık göstermektedir buda 500-1500 USD arasında seçtiğiniz sigorta türüne göre değişmektedir.

Tüm başvuruların son başvuru tarihlerinden 3-4 ay önce yapılması tavsiye edilir. Bazı okullar transcript evaluation (transcriptinizin kendi sistemlerine göre çevrilmesi ) isteyebilir ve bu işlem yaklaşık 2-3 hafta sürebilir ,ayrıca TOEFL ve GMAT sonuçlarınızın orijinallerini isteyebilirler ki bunun için sınav merkezlerine başvurmanız gerekecektir. Bu işlem de yaklaşık 1 haftanızı alır.

Üniversite öğrencisi iseniz sadece kampüs içinde part-time çalışma imkanı bulabilirsiniz.
Ayrıca herhangi bir community college, üniversite programından başarıyla mezun olan kişilerin mezun oldukları alanda dilerlerse maximum bir sene çalışma hakkı vardır

Kanada’da Master Eğitimi için Önemli Koşullar Nelerdir ?

Kanada’da master için gereken en önemli koşullar

4 yıllık üniversite eğitiminizin başarı ile tamamlanması ve not ortalaması her okula göre farklılık göstermektedir. En az 2 olması gerekmektedir.( imzalı ve mühürlü kapalı zarfta )
Yeterli düzeyde İngilizce bilgisi -en az 550 TOEFL
2 adet hocalarınızdan alacagınız referans mektubu( imzalı ve mühürlü kapalı zarfta )
Statement of purpose

CV
Eğitim masraflarınızı karşılamaya yetecek maddi kaynak
İş tecrübeniz var mı? (MBA için )

Kanada’da üniversite eğitimi için ne zaman başvuru yapmalıyım ?

Kanada’da üniversite eğitimi için en az 8 ay önceden başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederim. Kanada Dünyanın birçok ülkesinden oldukça fazla öğrenci tarafından yoğun talep alan bir ülke. Hal böyle olunca başvuru zamanınız çok önem arz eder. Bir türk öğrencinin işlemlerinin aksamamsı için Kanada’da üniversite okuma planlarını en az 8-9 ay önceden yapması yurtdışı eğitim danışmanlıkları için çok önemlidir.

Kanada’da ülke genelinde çok sayıda üniversite ve üniversite kolejleri eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. Kanada’daki üniversiteler, kaliteli eğitimleri ve araştırmaları açısından dünyaca ünlüdür ve uluslararası alanda kabul görmektedirler. Üniversitelerin önemli bir çoğunluğu devlet üniversiteleridir. Kanada üniversiteleri, bulundukları bölge ve herhangi bir bilim dalı ayrımı olmaksızın yüksek kalitede eğitim vermeleri dolayısıyla dünya sıralamalarında en üstlerde yer almaktadırlar.

Akademik yıl genellikle Eylül’den Nisan’a kadar devam eder. Bazı kurumlar, öğrencilerin Eylül, Ocak veya Mayıs’ta öğrenime başlamalarına imkan verecek şekilde tek sömestr sistemi veya üç aylık dönemler şeklinde bir sistem uygularlar. Üniversite öğrenim programları normalde üç ila beş yıl, yüksek okullarındaki ise bir ila üç yıl sürer.

Kanada üniversiteleri, birbirinden farklı bilim dallarında lisans eğitiminden doktoraya kadar tüm alanlarda diploma olanağı sağlamaktadır. Ayrıca çok çeşitli sertifika programları ve profesyonel amaçlı programlar da mevcuttur. Üniversitelerin eğitim ücretleri, bölgelere ve eğitim dalına göre farklılık göstermektedir. Her üniversite kendi kabul şartlarını belirler ve her başvuruyu ayrı bir şekilde değerlendirir. Bir üniversitenin programına kabul edilebilmek için TOEFL veya IELTS gibi uluslararası dil sınavlarından yeterli puan almak zorunluluğu vardır. Her üniversitenin TOEFL kabul puanı farklı olabilir.

Kanada’da TOEFL (Test of English as a Foreign Language) imtihanı için öğrencileri hazırlayan çok sayıda kurum bulunmaktadır. Buna ek olarak, Kanada’da bazı merkezler, UCLES, British Council ve IDP Education Australia tarafından ortaklaşa yürütülen IELTS (the International English Language Testing System)’e yönelik testler sunmaktadır. Ayrıca, bazı TOEFL test merkezlerinde GMAT (Graduate Management Admission Test / Üniversite Giriş Testi) ve GRE test sınavlarına girmek de mümkündür.

Kanada’da Aile yanında konaklama nasıl oluyor ?

Kanada’da İngilizceyi iyi bir şekilde öğrenmek istiyorsanız benim size tavsiyem kesinlikle konaklamanızı bir aile yanında gerçekleştirin.Kanada’da aile yanında kalmanızı size sağlayacağı birkaç avantajdan bahsetmek istiyorum. Aile yanında kaldığınız sürece her ne kadar Türkiye’de ki alıştığınız lezzetleri bulamayacak olsanız da Kanada’da yemek sorununuz olmayacaktır. Kuzey Amerika kültürünü öğrenmek, gittikçe küreselleşen dünyamızda, uluslararası iş ortamında sizlere ömür boyu faydalanabileceğiniz bilgiler ve tecrübeler kazandıracaktır.

Kanadalı aile yanında olmanız, sizlere okulunuzda öğrendiğiniz bilgileri güncel hayatta kullanma ve pratik yapma imkanı sağlayacak ve daha kısa zamanda sizleri doğru ve etkili bir biçimde hedefinize ulaştıracaktır. Aile yanında kalmanın rahatlığı, sizlere zaman olarak da avantaj sağlayacak ve sadece çalışmalarınıza konsantre olmasına imkan tanıyacaktır. Doğal olarak her ailenin kendine göre yaşam tarzı ve her evin belirli kuralları vardır,ailede sizden bu kurallara saygı göstermenizi bekleyecektir. 

Kanada’da Nasıl çalışabilirim ?

Kanada’da eğitim alan öğrencilerin kampüs içinde part-time çalışma izinleri vardır.

Ayrıca herhangi bir community college, üniversite programından başarıyla mezun olan kişilerin mezun oldukları alanda dilerlerse maximum bir sene çalışma hakkı vardır.

Kanada Üniversite başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuru ve ücretsiz danışmanlık için Edu Vizyon ofislerimize irtibata geçiniz. 0 212 543 58 06 – 0 535 712 07 90

BENZER YAZILAR

Bir yanıt yazın

Bize yazabilirsiniz.
💬 Bugün size nasıl yardımcı olabiliriz
Edu Vizyon Yurtdışı Eğitim
Merhaba,
Size , https://www.ucuzyurtdisiegitim.com/ adresinden ulaşıyorum.