Post Image
17.5K

Kanada co-op programları nedir ?

Kanada’da co-op Programları nedir ?

Kanada’da Co-op programlarına girmeden önce gelin Co-op nedir ona bakalım. Co-op “Cooperative Education – staj” sistemi, eğitim ve iş hayatını bütünleştirerek öğrencilere, hayata dair yeni deneyimler ve okudukları bölümle ilgili pratik mesleki tecrübe kazandırır. Co-op programı ile, Kanada Kolejleri öğrencileri okudukları bölümle ilgili teorik bilgilerini sektördeki en iyi profesyonellerin gözetiminde uygulama ve aynı zamanda çalıştıkları saat başına ücret alma imkanını yakalarlar. Böylece öğrenciler, mezun olduktan sonra iş yerindeki öğrenme sürecini en aza indirmiş olurlar.

Ayrıca, Kanada Kolejleri edinilen sosyal çevreye ek olarak, öğrenciler gelecekteki kariyerlerinde son derece etkili olacak profesyonel bir iş çevresi de edinirler. Böylece, özellikle uluslararası öğrenciler, kendilerini Kanada kültürünün ve yaşam standartının tam ortasında bulduklarında, yaptıkları doğru seçimden dolayı kariyerleri için daha okuldayken büyük bir başlangıç yapmış olurlar.

Kısacası Co-op, mezun olduğunuzda nasıl bir işte çalışmak istediğinize karar vermenizi kolaylaştırırken, okuldayken eğitim masraflarınızın bir kısmını karşılamanızı sağlayıp, yaşam ve iş hayatına dair edindiğiniz yeni deneyimlerle, mezun olduktan sonra size iyi bir işin ve hayatın kapılarını açar.

Kanada Co-op programı nasıldır? Öğrencilere Nasıl bir çalışma deneyimi kazandırır ?

Kanada Co-op programları öğrenciler için değerli bir iş tecrübesi kazanmak ve tabi ki para kazanmak adına oldukça önemlidir. Kanada’da çalışmak, geleceğe yönelik iş bağlantıları kurmanıza yardımcı olmak için size ciddi yardımcı olabilir.

Bir Co-op programının stajyerlere çok fazla katkısı vardır: finansal, pratik iş deneyimi kazanma, öğrenciklerini bu işyerinde uygulama fırsatı, iş yeri etiği ve olgunluk geliştirme, vb.

Kanada Co-op programının olumsuz tarafları var mıdır ?

Olumsuz tarafı, yapılandırılmış ve çok sınırlı olmasıdır öğrencinin yapmak istediği programdaki değişikliklerde esneklik; dersler ve programlar çoğunlukla sabittir ve normal programdan farklı dersler almak isterse değiştirmek kolay değildir. Ayrıca çoğu zaman dönemin çalışma kısmı eviyle aynı kasabada olmayacak, böylece sosyal hayatı biraz sekteğe uğrayacaktır.

Bir öğrenci Kanada Co-Op programlarıyla ne kadar para kazanabilir?

Genellikle stajyer olarak saatlik ücret alırsınız.

Ana dalınıza bağlı olarak 12–19 CAD ( işin önemi başına 2-5 dolar artış alabilirsiniz.)

Bazı stajyerler büyük şirketlerde iş fırsatı bulabilirler. Bunlar kişilerin o alanda ki hayalleri olan iş olabilir. Bir çokları için bu şirketler ABD merkezli şirketlerdir. O zaman ödemeniz iki katına çıkacaktır. Çalışma koşullarınızda, okulunuzda ve kişisel girişimlerinizde ne kadar iyi olduğunuza bağlı olarak, bu fırsatı 1. yılda veya daha büyük olasılıkla 4. yılda yakalayabilirsiniz.

Kanada’da ki en iyi  Co-op programları hangileridir ?

Düzenli işe alım sistemleri aracılığıyla harika co-op programları sunan birçok üniversite ve kolejler var. Ben burada daha çok üniversitelere değinmek istiyorum. Ama bu demk değildir ki Kolejlerin programları yetersizdir. Aksine bir çoğu gerçekten çok başarılı. Bu konuda önümüzde ki günlerde www.kanadaegitimrehberi.com sitesini hazırlıyorum. Sitede bolca bu konuya değindim. Takip edebilirsiniz.

Şimdi biraz Mühendislik eğitimleri konusunda Co-op programlarına değinmek isterim.Hangi üniversite eğitim alırsınız yada nasıl bir iş deneyimi sizi bekler bilmiyorum ama benim gördüğüm Mühendislik alanında Kanada’da ciddi bir gelişim var. Özelikle İnşaat ( her yıl yüz binlerce insan geliyor bu yeni gelenlere ev yapacak mühendisler lazım ) Mimarlık, Elektrik, ( elektronik ) Bilgisayar ve yazılım mühendisliği, Kimya mühendisliği ,Makina mühendisliği gibi alanlarda co-op yapmak çok kıymetli görünüyor.

Mühendislikte, bilgisayar bilimi birçok öğrenciyi işe alan ana alanlardan biridir, ancak gördüğüm kadarıyla ilk zamanlar biraz az para kazanabilirsiniz. Ama buna takılmayın şimdi. Az dediğim de nerden bakarsanız bakın saatlik 8 -12 CAD ( an itibari ile 1 kanada doları : 5 TL . hiç fena değil )

Kimya mühendisliği birçok nedenden ötürü zorlu iş süreçlerinden biridir, ama çok sevdiğim bir öğrencim Kanada’da ve gerçekten çok şanslı hatrı sayılır bir ücret alıyor.

Kanada’da ki en iyi  Co-op Üniversiteleri hangileridir ?

  1. University of British Columbia
  2. University of Alberta
  3. University of Calgary
  4. University of Toronto
  5. University of Waterloo
  6. McMaster University
  7. Mcgill University
  8. University of York
  9. Dalhousie University
  10. University of Newfoundland

 

Kanada co-op programları ve diğer yurtdışı eğitim programları hakkında bilgi almak için bizlere 0 212 543 58 06 veya 0 535 712 07 90 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Bir yanıt yazın

Bize yazabilirsiniz.
💬 Bugün size nasıl yardımcı olabiliriz
Edu Vizyon Yurtdışı Eğitim
Merhaba,
Size , https://www.ucuzyurtdisiegitim.com/ adresinden ulaşıyorum.