Post Image
22.4K

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi Öncesi Dikkat !

Sevgili Öğrenciler ; Sevgili Veliler ;

Ukrayna öğrenci dostu bir ülkedir. 147 ülkeden gençler Ukrayna’da eğitim görmeye geliyor. Maalesef ülkemizde ki üniversite kontenjanlarının yeterli olmaması , öğrencilerin Türkiye dışında üniversite eğitimi almaya itmektedir. Bizler; yani yurtdışı eğitim danışmanlığı yapan kurumlar her yıl onlarca öğrenciye bu sebeple akademik danışmanlık yaparız. Bu danışmanlık hizmetleri ortalama olarak öğrencilerin üniversite başlangıcından , mezuniyet hatta mezuniyet sonrasına kadar sürmektedir.

Ukrayna Hakkında

Ukrayna, Doğu Avrupa’da bir ülkedir. Ülke, Karadeniz’in kuzeybatı ucunda doğu ile Rusya, kuzeyde Belarus, kuzeybatıda Polonya, batıda Slovakya ve Macaristan ile güneybatı ve güney Romanya ile sınırlarını paylaşıyor. arasında. Ukrayna, Avrupa’nın ikinci büyük ülkesi.

Ukrayna kesinlikle keşfedilecek bir yer. Muhteşem doğası, mimari yapıları ve altın kubbeli kiliseleri olan bir yerdir. Orta ve Doğu Avrupa, kuzey ve güney arasındaki kavşak noktasındadır. Dağ sıraları vardır – Karpat dağları kayak, yürüyüş, balıkçılık ve avcılık için iyidir. Karadeniz sahil şeridi tatilciler için popüler bir yaz yeridir.

Ukrayna üniversitelerine kayıt yaptırırken dikkat

Her yıl Mayıs sonu itibariyle hiç bir sektör danışmanlığının ismini duymadığı, hiç bir yurtdışı eğitim derneğine üye olmayan, hatta sadece bir cep telefonu ile kayıt aldığını iddia eden ve sonra ortadan kaybolan , arkasından mağdur bırakan kurum (!!!) ve kişilere karşı dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Türkiye’de herhangi bir ofisi , adresi, adı,sanı olmayan bu kötü niyetli olabilecek ( işini düzgün yapan hiç bir kimseye ve kuruma sözümüz olamaz )  kişi  ve sözüm ona kurumlara karşı dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Uyarılar :

  • Ukrayna’da her üniversite veya bölüme YÖK denklik vermez. Bu şekilde ki her üniversite için lütfen YÖK’ün https://denklik.yok.gov.tr/  adresinden gerekli bilgileri edinin. Özelikle Hukuk, Tıp, Diş hekimliği, Veterinerlik, Mühendislik…vb alanlarda eğitim almak isteyen arkadaşlar ve aileleri bu konu çok önenmli çok dikkatli olunuz.
  • Ukrayna’da üniversite eğitimi alırken 3 dilde ( Ukraynaca, Rusça ve İngilizce ) eğitim alınacağını belirten kurum ve kişilere itibar etmeyiniz ! Böyle bir şey mümkün değil !
  • Ukrayna’da konaklama konusu oldukça önemlidir. Özelikle Kiev’de eğitim alacaksanız bu konuya çok dikkat ediniz. Maalesef Ukrayna’da devlet yurtları Türk öğrencileri hayal kırıklığına uğratabilir.
  • Hesabınızı iyi yapın ! Mesela bazı kişiler 300 TL ye ukrayna’ya uçak bileti olduğunu yazmışlar. Lütfen havayollarının bilet fiyatlarına bir göz atın. Temmuz 2020 itibari ile bizim en düşük gördüğümüz uçak bileti tek yön 150 USD

Ukrayna’da Bölüm ücretleri en düşük

  • Tıp ve Diş Hekimliği Rusça : 3500 usd
  • Tıp ve Diş Hekimliği İngilizce : 4500 usd
  • İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık : 1700 usd
  • Mühendislik: 2000 usd
  • Uçak Mühendisliği : 2500 usd
  • İşletme – Ekonomi – Finans : 1900 usd

Ukrayna’da lisans Eğitimine başlamadan önce Türk öğrencilerin mutlaka 9 ay süren hazırlık eğitimi programlarına katılması gerekmektedir. Hazırlık programları Rusça veya İngilizce olarak tercih edilir. Rusça eğitim alınabilecek bölümler daha fazladır.

Ancak ,Tıp, diş hekimliği, mimarlık, inşaat mühendisliği, eczacılık, yazılım mühendisliği ve uçak mühendisliği Ingilizce olarakta tercih edilir.

Ukrayna’da hazırlık eğitimi denilince sadece dil eğitimi gelmemelidir. Ukrayna eğitim sisteminde hazırlık, Akademik Hazırlık ve Temel Eğitim (Fundation) olarak verilmektedir. Hazırlık eğitimi almadan önce öğrenci, hangi alanda lisans eğitimi almak istediğine karar vermeli, hazırlık eğitimini buna göre almalıdır. Buna göre öğrenciler hazırlıkta 4 farklı seçenekten oluşan bir yol ayrımına gelirler.

Ukrayna üniversiteleri ve diğer yurtdışı eğitim programları hakkında daha fazla bilgi almak için bize 0 212 543 58 06 veya 0 535 712 07 90 numaralı hatlarımızdan ulaşabilir, Türkiye geneli ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

BENZER YAZILAR

Bir yanıt yazın

Bize yazabilirsiniz.
💬 Bugün size nasıl yardımcı olabiliriz
Edu Vizyon Yurtdışı Eğitim
Merhaba,
Size , https://www.ucuzyurtdisiegitim.com/ adresinden ulaşıyorum.