Post Image
16.4K

Avustralya Üniversite Eğitimi

Avustralya Üniversite Eğitimi

Kültürel ve coğrafi çeşitliliği ile bilinen kıta yabancılara karşı çok hoşgörülü ve en yaşanabilir ülkelerden biri olma özelliğini taşır. Avustralya’da iklim yıl boyunca yumuşak olduğundan, tüm spor ve eğlence olanaklarına imkan sunması bu kıtanın diğer tercih sebeplerindendir. Kıtanın özelliği, 200’ü aşkın ülkeden göç etmiş insanların bu ülkeyi dünyanın en kozmopolit ülkesi haline getirmiş olmasıdır.

Avustralya’da eğitim standardının çok yüksek olduğu bilinmektedir. Günümüzde okullar, yüksekokullar ve üniversitelerde en son telekomünikasyon ve bilgisayar teknolojileri temel eğitim araçları olarak kabul edilmektedir. Avustralya’nın okulları, yüksekokulları ve üniversiteleri her yıl artan sayıda yabancı öğrenci kabul etmektedir.

Avustralya’da eğitimin avantajları şöyle sıralanabilir;

 • Yüksek standartta, uluslararası tanınan diplomalar
 • Uygun eğitim ve yaşam masrafları
 • Güvenli, sıcakkanlı ve enerjik bir ortam
 • Geniş kapsamlı dil ve belli başlı bilim dallarında teknik, lisans ve yüksek lisans programları
 • Üniversite ve yüksekokulların uluslararası öğrencilerin ihtiyaçlarına duyarlılık göstermesi

Üniversiteler Şubat ayından Aralık ayına kadar eğitime devam ederler. Bazı üniversite ve meslek okulları ayrıca sömestri aralarında da öğrenci kabul edebilir.

Üniversiteler öğrencinin yapmış olduğu lise eğitiminin içeriğini inceler. Bu nedenle öğrenci, lisans eğitimi yapmak istiyorsa lise not dökümünü sunmalıdır.

Avustralya’da bir öğrenci üniversiteye başlamadan önce 12 yıl eğitim yaparken bu süre Türkiye’de 11 yıldır. Bu nedenle, Liseden sonra öğrenci not ortalamasına ve okuduğu yıla vabeste 1 yıl üniversite hazırlık yılı okuması gerekebilir.

Hazırlık Yılı ( Foundation )

Hazırlık yılı eğitiminde temel amaç, Avustralya eğitim sistemi dışından gelen bir öğrenciye üniversite eğitimini başarılı bir şekilde tamamlanması için gerekli alt yapı derslerinin verilmesidir. Hazırlık yılı eğitimi, sosyal ve fen bilimleri gibi farklı alanlarda olabilir. Bir akademik yıl devam eden bu programda öğrenci hem akademik açıdan hem de İngilizce yeterliliği açısından Avustralya Üniversitelerinde okunabilecek duruma gelir. Avustralya üniversitelerinin tümü devlet üniversitesi oldukları ve belirli standartların üzerinde eğitim verdikleri için Türkiye’de YÖK tarafından onaylıdır.

Günlük Harcamalar; Avustralya’da eğitim gören yabancı bir öğrencinin yıllık ortalama yasam harcaması 12000 Avustralya doları civarındadır(Konsolosluk değerlendirmesine göre). Bu rakamın içinde kişiye özel harcamalar, konaklama, kitap ve ulaşım gibi maliyetleri kapsar.

Avustralya’da üniversiteye giriş için gereken en önemli koşullar:

Avustralya’da üniversitelere giriş için kesin belirlenmiş şartlar olmadığından üniversiteler şartlarını kendileri belirlerler ve uygun gördüğü öğrenciyi kabul eder.Bununla birlikte öğrencinin minimum sahip olması gereken olmazsa olmazı;

▪ Yeterli not ortalaması (genelde 3.0 ve üstü okula göre farklılık gösterebilir. Yeterli düzeyde İngilizce bilgisi yaklaşık 550 TOEFL(213 CBT), IELTS 6.0

▪ Eğitim masraflarını karşılamaya yetecek finansal kaynak Avustralya üniversitelerine girmek için en önemli kriterlerden bir tanesi de, İngilizceyi en az bir Avustralyalı öğrenci kadar anlayabilecek ve takip edebilecek ölçüde bilmektir. Çok iyi İngilizce bilmeyen öğrencinin, Avustralya’da herhangi bir lisans, yüksek lisans yada doktora programına katılabilmesi mümkün değildir. İngilizcesi yeterli olmayan öğrenci dilini geliştirmek için Avustralya’da özel bir dil okulunda veya üniversite kampusunda bir dil programına katılabilir.

Okul ve konaklama ücreti: Avustralya’da yüksek öğrenim paralıdır ve üniversiteler öğrencilerden öğrenim masrafları için ; kayıt, sağlık hizmetleri, öğrenci faaliyetleri vs. için yapılan idari hizmetlere karşılık da fee adı altında ücret alırlar. Bu ücret 1 akademik yıl için geçerlidir. Bir akademik yıl 9 ile 12 ay arası bir surededir. Avustralya’da öğrenim masrafları bölümlere göre farklılık göstermekle beraber 15000- 20000 Avustralya doları arasındadır civarında olup daha da yukarı çıkabilir.

Üniversitelerde eğitime başlayan öğrenciler başlamadan önce üniversitelerin sunduğu konaklama imkanlarını, okul kabullerini alır almaz yapmalarında fayda vardır aksi takdirde istedikleri konaklama şekillerini elde ödemeyebilirler. Konaklama ücretleri haftalık 150-200 Avustralya doları arasında olup şeçilecek yere ve özelliklere göre farklılıklarda olabilir.Genelde konaklamaya yemek dahil olmaktadır.

Kitap masrafları:

Bu masraf okunan bölüme göre farklılık göstermektedir ama okunan surenin toplamında min. 600 AUD den başlayarak yukarıya doğru çıkar ve bu bir akademik yıl için geçerli olmaktadır.

Sigorta:

12 aylık yaklaşık 560 AUD civarında olup okula başlamadan ve vize müracaatı yapılmadan önce muhakkak yapılması gerekmektedir.

Öğrenci vizesi alanlar full time öğrenci olarak kabul edildikleri nden dolayı haftada 20 saat çalışma müsaadesini otomatik olarak sahip olur ve hatta tatil zamanlarında full time bile çalışabilmektedirler, buda öğrencin kendi masraflarını karşılamasında yardımcı olmaktadır.

YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ

Avustralya’da üniversite ve yüksek lisans programları Şubat ayında başlamaktadır. Bu okulların son başvuru tarihleri Ekim ayındadır.

Avustralya’da master için gereken en önemli koşullar

 • En az bir üniversite eğitiminin başarı ile tamamlanması
 • Yeterli düzeyde İngilizce bilgisi -en az 550 TOEFL/233 veya IELTS 6.5
 • Eğitim masraflarınızı karşılamaya yetecek finansal kaynak
 • Bazı üniversiteler meslek okullarını bitirmiş ve yeterli bilgi sertifika ve tecrübeye sahip olanlarada master hakkı tanımaktadır.

MBA için

Bu koşullara ek olarak gerekenler

 • en az 2 okuluna gore 3 yıllık manager düzeyinde iş tecrübesi
 • GMAT (Graduate Management Admission Test ): Bu sınavın amacı İngilizceyi kullanabilme seviyenizi anlamaktır. Sınav sayısal-sözel ve kompozisyon – olarak 3 bölümden oluşmaktadır.

Bazı okullar bu sınavı istemeyebilir..

Avustralya’daki okulların belli bir akademik başvuru şartı olmamakla beraber her okul talep ettiği şartı kendi açıklar. Avustralya’da üniversite eğitimi için başvuruların en az 7 ay önceden yapılmasını tavsiye ederiz.

Avustralya’da Üniversite eğitimi hakkında tüm merak ettikleriniz için dilediğiniz zaman 0 212 543 58 06 numaralı telefon hattından arayabilirsiniz.

 

BENZER YAZILAR

Bir yanıt yazın

Bize yazabilirsiniz.
💬 Bugün size nasıl yardımcı olabiliriz
Edu Vizyon Yurtdışı Eğitim
Merhaba,
Size , https://www.ucuzyurtdisiegitim.com/ adresinden ulaşıyorum.