Skip to main content

Kanada’da Eğitim Ücretleri

Kanada’da Eğitim Ücretleri

Yaşam standartları ve eğitim maliyeti yönünden ideal bir ülke olan Kanada, her milletten yüzbinlerce öğrencinin eğitimini sürdürmek için tercih ettiği bir ülkedir. Devlet tarafından desteklenen eğitim kurumlarının kalitesi, ABD, İngiltere, Fransa gibi ülkelerden farklı değildir. Kültürel yönden oldukça zengin, ekonomi yönünden gelişmiştir. Eğitimini tamamlayan öğrencilerin 1 yıl veya 2 yıl kadar çalışma iznine sahiptir. Bu sayede göçmenlik bürosu programı ile ileriye dönük vatandaşlık alabilme ihtimalleri vardır. Kanada’da eğitim ücretleri, tahmin edildiği kadar uçuk rakamlar değildir. Ülkemizdeki bir vakıf üniversitesiyle ortalama aynı düzeyde seyreden üniversite ücretleri nedeniyle gerek ülkemizden gerekse tüm dünyadan öğrenci akınına uğramaktadır.

Konaklama Seçenekleri

Eğer söz konusu konaklama ise fiyatı belirleyen faktörlerin başında yaşamak isteyeceğiniz şehir gelecektir. Ülkemizde ve dünyanın dört bir tarafında olduğu Kanada’da konaklama ücretleri, eğitim almak istediğiniz şehre göre değişkenlik gösterir.

Yüksek Lisans Eğitim Ücretleri

Türkiye’deki yüksek lisans ücretleri ile ortalama düzeyde seyreden Kanada’da yüksek lisans eğitim ücretleri 10.000 CAD ile 20.000 CAD arasında değişmektedir. Ancak eğitim seviyesi, Türkiye’deki vakıf üniversitelerinden çok daha başarılıdır. Kanada’yı yüksek lisans eğitimi almak için tercih etmeniz size kültürel kazanımlar, yurtdışı tecrübesi, İngilizce veya Fransızca dillerinde hakimiyet ve dünya çapında geçerlilik kazandıracaktır. Bu yüzden eğer yüksek lisans eğitimini vakıf üniversitelerinden almak istiyorsanız, tercihlerinizde Kanada’yı da barındırmalısınız.

Üniversite bünyesine bağlı kampüs içi yurtlar çoğunlukla üniversiteye çok yakın yerlerde konumlandırılmıştır. Kanada’da eğitim ücretlerinin bir kısmını bu yurtlar oluşturur. Ortalama ülkemizdeki özel yurt fiyatlarıyla aynı düzeyde olan özel üniversiteye ve devlet üniversitesine göre değişkenlik gösteren 250 ila 450 CAD arasındadır. Okul kaydı sırasında başvuruda bulunarak yerinizi ayırtmanız önerilir. Aksi takdirde özel evlerde konaklamak zorunda kalabilir, daha fazla gidere neden olabilirsiniz.

Kaynak : Kanada Eğitim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir