Skip to main content

Adalarda saygın kentler

Dinlenmek amacıyla seyahat etmek daha aklınızdan geçtiği anda, gezip görülecek yerlerin bir listesini edinmek isteriz. Gidip gördükten sonraysa gezi bloglarıoluşturup paylaşımlarımızı çoğaltmak bize iyi gelir. Siz de ziyaret edilecek yerler arasına en ünlü yiyeceğini sunan bir lokanta, herkesin gittiği ihtişamlı bir bina katarken, insanların tecrübelerinden faydalanmak isteyebilirsiniz. En seçkin mekanların, her zaman bakmaya alışık olduğunuz manzaralarının önünde, giyim tarzıyla ve samimiyetiyle nefis bir turistik keyif canlandıran içkiler elinde fotoğraf karesini dolduran insanlar olunca, bazı şeyler daha cazip. Capcanlı resimlerde, vitrinler ve tabelalar daha akılda kalıcı oluyor çünkü kişisel beğeniler de söz konusu olabiliyor. İlgi alanlarınızı geliştirme amacınıza uygun olmasını diliyoruz…

Özellikle turla, yazın gitmekten hoşlananların hakkında çok şey yazdığı bir yerden söz edeceğiz. Bu çeşit bir tur satın almadan evvel Yunan Adaları ile ilgili çok şey duymuş olsanız da, kendiniz görmeden bilemezsiniz. Mesela, Midilli’ye Zümrüt Ada dendiğini yemyeşil yapısından tanıyabilirsiniz. Pek çok kişi tur kitaplarını yanına alır, bazıları rehbere güvenir, internetten araştırma yapmak da iyidir. Limandaki Rodos heykelinin önünden geçerken, Güneş Tanrısı aklınıza geliyorsa, kültürel birikime saygı geliştirmek ve yine bu gibi görsel nedenlerledir. Bununla da bitmiyor imkanlar. Modern kentleşmenin ilk özelliklerine tanıklık edilmesini çeşitli mekanlar izliyor. Ülkeler arasında paralellikler görülmesi, yapılaşmanın yanı sıra ticari amaçla satılan kumaşlarla, yiyeceklerle kendini gösterirken, sadece bulunduğunuz bölgeye ait özel ürünler de bulabilirsiniz.

 

Denizin mavisi, doğanın kokusu ve yeşilin güzelliği yine aynıdır eminiz. Oysa nasıl da farklı hissettiriyor sakız adası ve her tecrübenin dikkatlice yaşandığı o hafif heyecanlı yolculuk coşkusu. Kalacağınız otel ve bahçedeki bir çiçek sizde daha sonra unutulmaz yürüyüşlerinizi çağrıştırabilir. Sakız ağaçları olduğunu söylemeye gerek var mı bilemiyoruz. Karaburun Yarımadası’nın tam karşısında olduğunu düşünmek her zaman huzur vermiştir. Tarihi binalar gezi planına dahil edildiğinde, ne kadar zaman ayırmanız gerektiğine rehberinizle birlikte karar verebilirsiniz. Yunancanızı geliştirmek için, en sevdiğiniz tatlının ismini aklınızda tutmanız yeterli olmayabilir ama otelde sizi en iyi şekilde ağırlayacaklardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir